Alfou a omegou kvalitního sportovního výkonu je správná výživa. Platí to nejen v oblasti vrcholového, ale i výkonnostního a rekreačního sportu. Ještě nedávno bylo spojení konopí a sportu obtížně pochopitelné. Aktuálně ale máme k dispozici mnoho informací, které nám potvrzují zcela odlišný přístup.

Proč jíst konopné potraviny? Důvodů je mnoho, ale sportovce bude zajímat především jejich pozitivní vliv na regeneraci, protizánětlivé účinky, zlepšení citlivosti vůči inzulinu a tím zlepšené odbourávání tuků a také vědecky prokázaná podpora nárůstu svalové hmoty – to vše poskytují zdravé tuky Omega 3.

Rostlinných tuků může být v našich jídelníčcích sice dostatek, ale rozhodně více přijímáme ty ze skupiny Omega 6. Bohužel většina potravin je v naší oblasti na Omega 3 mastné kyseliny poměrně chudá. Řešením jsou buď drahé suplementy, nebo volba dostupných konopných potravin, které mají optimální obsah Omega 3.

Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Kyselina alfa-linolenová patří mezi esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si ji tělo neumí samo vytvořit, čili ji musíme přijímat ve stravě. Z kyseliny alfa-linolenové se poté v těle vytváří další dvě výše zmíněné kyseliny EPA a DHA.

Zcela zásadní poměr Omega 3 vůči Omega 6

Jak jsme zmínili výše, omega-6 mastných kyselin je ve stravě zpravidla dostatek, kdežto příjem omega 3 je často problémem. Vlivem špatného poměru pak může dojít ke zdravotním komplikacím, omezení regenerace, zánětlivým procesům a nárůstu tukové hmoty.

Napravit tento nepříznivý stav, lze poměrně jednoduše  – veškeré produkty z konopného semínka (proteiny, oleje, mouka) obsahují pro lidské tělo ideální poměr 3:1 mezi Omega 6 a Omega 3.

Tím jsme si objasnili základy týkající se příjmu Omega 3 mastných kyselin ve stravě. A co nás jako sportovce zajímá nejvíce?

Omega 3 a sportovní výkon

Ano, výzkumy prokázaly, že Omega 3 mastné kyseliny mají schopnost blokovat degradaci svalových vláken. Zvyšují totiž tzv. anabolickou odezvu na podávání aminokyselin. Pro tento efekt se jeví nejvhodnější užívání omega 3 mastných kyselin s jídlem bohatým na sacharidy a bílkoviny.

To potvrdila i studie, kde vědci po dobu 8 týdnů sledovali účinky suplementace dávky 4 g Omega 3/den na skupinu zdravých jedinců ve věku 25-45 let. Zajímaly je účinky na novotvorbu svalových bílkovin a aktivaci enzymů, podporujících růst svalů.

V průběhu 8-týdenní suplementace zjistili, že při příjmu na lačno, neměly omega-3 na svalový metabolismus žádný vliv. Situace se však dramaticky změnila, když se po jídle zvýšila hladina aminokyselin a insulinu, což vyvolalo nebývalou anabolickou odezvu.

Studie zde potvrdila, že optimální je používat vyváženou stravu namísto izolovaných suplementů – příroda nás totiž nastavila tak, že živiny čerpáme nejlépe z pestré stravy. Sportovci užívají totiž Omega 3 zpravidla se snídaní, a následně jídlem po tréninku. Tím totiž výrazně podporují anabolismus. Omega 3 totiž modifikují složení stěny svalové buňky, do níž se zabudovávají, čímž se aminokyseliny nasměrují dovnitř buňky, kde stimulují anabolické děje.

Zásadní pravidlo tedy je – vždy s jídlem a to ideálně bohatým na aminokyseliny a sacharidy. Vhodnou dobou pro užití je období po tréninku, ale i ráno, kdy pomohou optimálně startovat anabolické děje.

Co se týče jednorázové dávky, ta se může pohybovat v rozmezí 3-10 g ALA.

Každopádně můžeme říci, že strava bohatá na omega 3 mastné kyseliny by měla tvořit základ Vaší sportovní výživy. Zvažte, jestli nehledáte neustále zázračný suplement a kolik Vás to stojí, a přitom nezapomínáte na základy. Strava s optimálním složením je totiž základem se zázračnými efekty.

Napsat komentář

Add to cart