V provozu je nový eshop Jez konopí - nutné si obnovit registrace a slevy!!!

Co jsou to terpeny?

Terpeny jsou přírodní látky (patří mezi nenasycené uhlovodíky) převážně rostlinného původu. Jsou těkavé a silně aromatické. Vyskytují se jako součást silic v listech, plodech, květech, oddencích i kořenech rostlin. Rostliny je produkují jako ochranu před bakteriemi, plísněmi a hmyzem.

Pokud u těchto látek dojde k chemickým změnám (denaturaci), které jsou způsobeny oxidací, např. při sušení nebo jsou chemicky upraveny do jiného stavu, tak nazývají se terpenoidy.

Terpeny v konopí

Při výzkumech bylo prokázáno, že terpeny tvoří tzv. základní stavební kameny rostlinných hormonů, pigmentů, sterolů ale i kanabinoidů. Nejedná se ale o látky specifické pouze pro konopí, ačkoli jich obsahuje celou řadu. Naopak, jsou přirozeně přítomné napříč celou rostlinnou říší, a dokonce i v několika druzích hmyzu.

U některých terpenů obsažených již byly potvrzeny terapeutické účinky, což v praxi znamená, že existují doposud neprobádané složky konopí, jež mohou být využívány k léčbě chorob a obtíží.

Pro zajímavost, pokud by tedy vámi zvolená odrůda konopí voněla po hřebíčku, měla by vám dodat silnější relaxační a sedativní účinek (vysoké hodnoty terpenu myrcenu). Naproti tomu, pokud rostlina voní spíše po jehličí nebo smůle, měla by mít silnější účinky při podpoře duševní bdělosti nebo jako podpora paměti (vysoké hodnoty pinenu). Mezi další velmi častý terpen s výraznou citrusovou chutí patří limonen, který je v rostlinách všeobecně vyhledáván hlavně díky jeho schopnosti pozvednout náladu a uklidnit myšlení člověka.

Co by Vás mohlo zajímat?

Myrcen

Myrcen, konkrétně β-myrcen patří mezi monoterpeny a je jedním z nejčastěji se vyskytujících terpenů v rostlinách konopí (některé odrůdy ho ve své pryskyřici obsahují až 60%). Aroma bývá popisováno jako zemité podobné pižmu nebo hřebíčku. Vysoký obsah myrcenu má za následek hluboký relaxační a sedativní účinek. Myrcen se vyskytuje také ve chmelu, bobkovém listu, eukalyptu, mateřídoušce, citronové trávě a v esenciálních olejích tropického ovoce a citrusů.

Myrcen má silné analgetické, protizánětlivé a antimutagenní vlastnosti. Ukázalo se, že dokáže blokovat aktivitu některých karcinogenů jako např. alfatoxinu B. Studie také naznačují, že by mohl být tento terpen efektivní jako prevence vředových chorob. Jeho sedativní a relaxační účinky ho navíc dělají ideálním kandidátem na podporu léčby nespavosti nebo chronických bolestí. Myrcen také usnadňuje a urychluje průnik látek do mozku a krevního oběhu, díky tomu se účinky jiných spojených látek dostavují mnohem rychleji.

Pinen

Pinen patří mezi bicyklické monoterpeny a jeho aroma je popisováno jako vůně jedle či borovice. V přírodě existují dva strukturní izomery pinenu: α-pinen a β-pinen. Obě formy v přírodě tvoří velmi důležitou součást pryskyřice z borovic. α-pinen je jeden z nejčastějších terpenů vyskytujících se v přírodě a kromě rostlin konopí ho můžete najít převážně v jehličnanech ale i některých citrusech.

Pinen je velmi důležitý pro fyziologii rostlin a živočichů. Tento terpen má tendence reagovat s dalšími chemickými látkami a vytvářet tak nové látky jako jsou právě další terpeny např. limonen, ale i další. Pinen je v lékařství používán díky jeho protizánětlivým vlastnostem, jako antiseptikum, ale také pro zvýšení bronchiální sekrece, což umožňuje snazší vykašlávání hlenů. α-pinene můžeme najít ve velkých koncentracích v oleji z jehličí borovic, který měl slibné výsledky jako podpora léčby rakoviny a po dlouhé roky se používal i v tradiční čínské medicíně.

Limonen

Limonen je monocyklický monoterpen a také jedna z hlavních látek, které se tvoří z výše popsaného pinenu. Aroma je citrusové po pomerančích, citrónech a limetách. Odrůdy s vysokým obsahem limonenu jsou obecně spojovány s pozvednutím nálady a podporou myšlení. Tento “citronový” terpen je hlavní složkou ve slupce citrusových plodů, ale vyskytuje se také v jalovci, rozmarýnu nebo v mátě peprné.

Limonen se snadno vstřebává do těla inhalací a velmi rychle se dostává do krevního oběhu. Tento terpen je také dobrým pomocníkem při podpoře vstřebávání látek skrze kůži a ostatní tkáně. V dnešní době je také velmi dobře zdokumentováno, že limonen potlačuje růst mnoha druhů plísní a bakterií. Momentálně probíhající studie se zaměřují na jeho možný prospěch při léčbě různých druhů rakoviny, jako například rakovina prsu.

Rostliny používají limonen jako přírodní insekticid tedy jako ochranu před hmyzem a plísněmi. Limonen se dříve běžně používal do parfémů a pokrmů, později i do čistících prostředků s citronovou vůní. Tato látka má velmi nízkou toxicitu a nebyly u ní zpozorovány téměř žádné vedlejší účinky.

Karyofylen

Přesněji beta-karyofylen se mimo konopí nachází také v bazalce thajské, hřebíčku, skořici, černém pepři a ve velmi malém množství i v levanduli. Vůně je popisována kořeněná po černém pepři nebo dřevu. Karyofylen je jediným terpenem o kterém víme, že komunikuje přímo s endokanabinoidním systémem a konkrétně s receptorem CB2. β–karyofylen se zatím ukázal jako slibný pomocník při léčbě některých druhů rakoviny.

Některé výzkumy ukázaly, že by karyofylen v kombinaci s kanabidiolem (CBD), při orálním podání mohl mít slibné účinky při léčbě chronické bolesti. Další studie zase předpokládá, že by karyofylen mohl být díky své komunikaci s receptorem CB2 vhodným terapeutickým doplňkem při předcházení nefrotoxicity (akutního poškození ledvin) způsobované léky.

Jak bylo zjištěno extrakt z černého pepře, který obsahuje vysoké množství karyofylenu má antioxidační, protizánětlivé a antinociceptivní vlastnosti. Díky tomu se dá předpokládat, že odrůdy s vysokým obsahem karyofylenu by mohly být efektivně užívány při léčbě zánětlivých onemocnění jako například artritida nebo při léčbě neuropatické bolesti.

Linalool

Aroma tohoto terpenu je popisováno jako levandulové nebo květinové. Linalool se po staletí používal jako pomocník při léčbě nespavosti, navíc se předpokládá že snižuje úzkostlivé pocity. Díky této schopnosti může být tedy vhodný při léčbě psychóz a úzkostí. Některé studie předpokládají že linalool posiluje imunitní systém, dokáže výrazně snižovat záněty plic a pomáhá při navrácení kognitivních funkcí například při Alzheimerově chorobě.

Podle výsledků dalších studií se předpokládá že linalool posiluje imunitní systém a to hlavně díky schopnosti komunikovat přímo s buňkami imunitního systému skrze specifické receptory v těle. Studie provedená v Columbii ukázala linalool jako možnou efektivní pomoc při Alzheimerově chorobě, jakožto pomocníka při navracení kognitivních funkcí díky jeho protizánětlivým schopnostem.

Linalool se smí legálně používat jako pesticid, stejně jako ochucovadlo nebo vonná složka do jídel, parfémů, kosmetiky a dalších přípravků. Pára při odpařování funguje jako účinný prostředek na odpuzování hmyzu. Tento terpen je k nalezení ve stovkách různých druhů rostlin jako třeba vonné bylinky, vavřín nebo skořice. V různých koncentracích je k nalezení také v některých citrusech, bříze ale i různých druzích hub.

Terpineol

Terpineol nebo také α-terpineol je terpen s antioxidačními vlastnostmi, který se využívá také jako antimalarikum. Aroma tohoto terpenu je podobné liliím a ostatním kvetoucím rostlinám. Účinky terpineolu jsou popisovány jako relaxační a uklidňující. Vysoké úrovně tohoto terpenu jsou často k nalezení v odrůdách konopí s vysokým obsahem terpenu pinen, který bohužel svou intenzivní vůní často aroma tohoto terpenu maskuje.

Geraniol

Geraniol produkuje sladkou vůni podobnou růžím. To z něho dělá vhodnou přísadu do mnoha výrobků v domácnosti jako jsou mýdla, šampóny a další kosmetika. Užívá se také jako účinný repelent proti hmyzu a v lékařství má zatím slibné výsledky jako doplněk léčby neuropatie