Konopný olej
Článek ze série, která vznila ve spolupráci s magazínem Konopí. V něm naleznete i mnoho jiných naších článků: https://magazin-konopi.cz/author/frantisek-svejda/
Každému, kdo se zajímá o svůj jídelníček musí být záležet na tom, jakého původu jsou použité potraviny. Je dobré, pokud se jedná o potraviny s historií, které jsou vyráběny tradičními, šetrnými metodami. Dále je přínosné, pokud se jedná o potraviny lokální, které není třeba převážet přes polovinu planety, komplikovaně skladovat, nechat dozrávat za umělých podmínek apod.
Preference těchto potravin se nám vrátí na našem zdravotním stavu a také na stavu planety, kterou odevzdáme svým dětem. Škoda, že občas zapomínáme původní cenné zdroje. Jedním z nich je konopné semínko – potravina mnoha předchozích generací, která však v průběhu 20. století vymizela z našeho jídelníčku. Souviselo to s postupným omezování ploch pěstovaného konopí v důsledku zbytečné prohibice a rigidních zákonů.
Jednou z nejdostupnějších forem použití konopného semínka je olej. Ve své nejkvalitnější podobě se jedná o za studena lisovaný olej, někdy nazývaný i panenský. Tradiční šetrná metoda přispívá k zachování cenných látek, kterými jsou například Omega-3 mastné kyseliny, chlorofyl, vitaminy E a D, množství minerálů (vápník, hořčík, draslík, železo, mangan). Teplota za studena lisovaného konopného oleje nepřesáhne při zpracování 20-25°C. Díky tomu si uchová typickou smaragdově zelenou barvu, příjemnou vůni a jemnou oříškovou chuť. Pro konzumaci je vhodný výhradně za studena – do salátů, zálivek omáček nebo k dochucení jídel přímo na stole. Někdo ho miluje jen tak – na čerstvém chlebu nebo bagetě.
Výše uvádíme, že konopný olej je nejen zdrojem cenným, ale i výhodným. Množství Omega-3, které je obsaženo v běžné porci lososa (200g) je srovnatelné jako 2 polévkové lžíce konopného oleje – zatímco lososa každý den si všichni dovolit nemůžeme, konopný olej ano. Získáme navíc i cenné minerály (vápník, hořčík, draslík a železo) a vitamíny (A, E, D). Současný způsob života a stravování nezaručuje jejich dostatečný přísun, nedostatek je přitom jednou z příčin vzniku tzv. civilizačních chorob jako jsou poruchy zažívání, onemocnění srdce a cév, snížená imunita, alergie, ekzémy.
Vědci prokázali, že omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory.
Velmi důležité uplatnění nacházejí různé druhy konopného oleje i v běžných nebo léčebných kosmetických přípravcích pro péči o pleť. Malá velikost molekul pomáhá unikátní schopnosti penetrace, kterou využívají i nátěrové hmoty na bázi konopného oleje.