V provozu je nový eshop Jez konopí - nutné si obnovit registrace a slevy!!!

Pěstování konopí je CO2 neutrální a prospívá planetě

V době, kdy se celý svět snaží najít řešení klimatické krize, by neměly být přehlíženy žádné možnosti, včetně těch, které nabízí pěstování konopí. Jeho schopnost efektivně pohlcovat CO2, společně s CO2 neutrálním procesem výroby semínek a vlákna, činí z konopí významného spojence v boji proti klimatické změně. Přidáme-li k tomu jeho pozitivní vliv na regeneraci půdy a potenciál nahradit méně udržitelné produkty, stává se jasné, že konopí by mělo hrát klíčovou roli v našich snahách o ochranu našeho planety pro budoucí generace.

Pěstování konopí a jeho pozitivní vliv na klima

V současné době se celý svět potýká s nelehkou výzvou – bojem proti klimatické změně. Hledání efektivních řešení, která by mohla přispět k ochraně našeho klimatu, je klíčové. Jedním z překvapivých, avšak významných spojenců v této bitvě se ukazuje být konopí. Tato rostlina, která byla po mnoho let opomíjena či dokonce stigmatizována, má ve skutečnosti mnoho pozitivních vlivů na naše životní prostředí, zejména co se týče pohlcování CO2 a snižování skleníkových plynů v atmosféře.

Jak konopné rostliny pohlcují CO2 během svého růstu

Konopí (Cannabis sativa) je známé svou rychlostí růstu. Za ideálních podmínek může vyrostnout až do výšky 4 metry během pouhých 100 dní. Během tohoto růstu dochází k intenzivní fotosyntéze, procesu, při kterém rostliny přeměňují CO2 (oxid uhličitý) a vodu na kyslík a glukózu. Vzhledem k rychlému růstu konopí je množství CO2 pohlceného tímto procesem značné.

Srovnání spotřeby CO2 konopným polem a srovnatelnou plochou lesa

Zajímavé je, že když srovnáme plochu konopného pole se srovnatelnou plochou lesa, zjistíme, že konopí má schopnost spotřebovat až 4x více CO2. Tento fakt je o to překvapivější, když uvážíme, že lesy jsou považovány za jedny z nejlepších pohlcovačů CO2 na planetě. Klíčovým faktorem je zde mimořádná rychlost růstu konopí a jeho schopnost rychle se regenerovat po sklizni, což umožňuje více cyklů růstu a absorpce CO2 během jednoho roku.

Proč je pěstování konopí pro semínko a vlákno CO2 neutrální

Pěstování konopí pro výrobu semínek a vlákna je považováno za CO2 neutrální proces. To znamená, že množství CO2 pohlceného konopnými rostlinami během jejich růstu se rovná množství CO2, které je uvolněno během zpracování a využití těchto produktů. Vlákno z konopí se využívá v mnoha odvětvích, od textilního průmyslu po výrobu stavebních materiálů, a dokonce i jako biologicky rozložitelný plastový materiál. Semena konopí jsou zase ceněna pro svou výživovou hodnotu a využívají se v potravinářství. Tyto využití konopí nejenže přispívají k udržitelnosti prostřednictvím nízkého uhlíkového otisku, ale také nahrazují produkty, jejichž výroba je pro klima mnohem náročnější.

Přínosy pro boj proti klimatické změně

Pěstování konopí nabízí několik klíčových výhod v boji proti klimatické změně. Nejenže efektivně pohlcuje CO2, ale také přispívá k regeneraci půdy, což je další důležitý aspekt v ochraně našeho životního prostředí. Konopí je schopné obnovit znehodnocenou půdu a zlepšit její strukturu, což umožňuje další rostliny lépe růst a absorbovat CO2. Navíc, vzhledem k tomu, že konopí je odolné vůči mnoha škůdcům, jeho pěstování často vyžaduje méně pesticidů než jiné plodiny, což snižuje zátěž na životní prostředí.