V provozu je nový eshop Jez konopí - nutné si obnovit registrace a slevy!!!

Poznáváme rostlinu konopí II.

Navazujeme druhým dílem s informacemi o dalších částech konopné rostliny

KVĚT

Jak jsme si již řekli, na konopí se vyskytují dva druhy květů – podle toho, jestli se jedná o samičí nebo samčí rostlinu. Samičí květenství – lidově zvané „paličky nebo palice“ – připomínají smotek malých lístků, ostatních květových částí a lepkavé pryskyřice. Právě samičí květenství přestavuje jednu z nejvyhledávanějších částí rostliny. Kromě toho, že tvoří semínka, obsahuje také nejvíce unikátní konopné pryskyřice – tato obsahuje více než stovku různých látek, nazývaných kanabinoidy. Jsou to unikátní sloučeniny, typické pouze pro konopí a jsou schopny vyvolat reakce v lidském organismu Mohou mít léčebné účinky, ale i ve formě jednoho z kanabinoidů THC způsobit změněný stav vědomí. Pozor – právě proto je samičí květenství konopí (a výrobky z něj) řazeno mezi omamné látky.

V dalších článcích si podrobněji vysvětlíme problematiku kanabinoidů, terpenů a flavonoidů.

PESTÍKY NIKOLIV „CHLOUPKY“

Pestíky nebo běžně nazývané „chloupky“. Pomohou vám rozpoznat, zda je vaše rostlina samička nebo samec. Během období květu pestíky postupně jak palice zrají změní svoji barvu z mléčné bílé do oranžové až červené. Tyto pestíky jsou ve skutečnosti rozmnožovací orgány samičí rostliny.

Pestíky vznikají srůstem plodolistů, které rostou z kalichu a slouží k zachycení pylových zrn.

Pokud jste někdy viděli konopné rostliny pod makroskopickým objektivem nebo pod mikroskopem, pak jste si jistě všimli mnoha průsvitných, lesknoucích se pryskyřičných žláz, které vyčnívají jak z květů. Jedná se o „trichomy“, které produkují pryskyřici. Nejvíce jsou zastoupeny právě na samičím květenství, nejméně na stonku a listech. Lepkavá vrstva „trichomů“ je domovem všech účinných látek obsažených v konopných rostlinách.

SEMÍNKO

Zatímco okvětí představuje diskutovanou část rostliny, tak konopné semínko je považováno za naprosto bezpečné, tradičně bylo využíváno jako cenná potravina – nyní zváno moderně – superpotravina.

Konopná semínka patří k nejzdravějším potravinám pro lidský organismus. Obsahují ideální poměr živin, minerálů a vitamínů. Mají výbornou oříškovou chuť, která se hodí do slaného i sladkého pečiva, do salátů, jogurtů nebo se dají jíst jenom tak. Jsou zdrojem proteinu, oleje a vlákniny.

O konopných semínkách se říká, že velmi dobře podporují imunitní systém, pomáhají detoxikovat organismus, udržují hormonální rovnováhu a správnou funkci metabolismu. Obsahují vitamín E, což je kvalitní antioxidant. Svou úlohu sehrávají i při léčbě onemocnění kůže, brání ukládání škodlivého cholesterolu a skvěle vyživují vlasy a nehty. Neobsahují lepek ani alergeny.

Konopná semínka neobsahují kanabinoidy, veškeré výrobky z nich jsou legální, zcela bezpečné a zdraví prospěšné pro dospělé i děti.